100%
zákazníkov doporučuje

Trigalight

Technológia Trigalight® od spoločnosti Mb-microtec využíva svetelný zdroj na báze plynného trícia. Vo vedeckých kruhoch je známa pod anglickou skratkou GTLS a jej komerčnému využitiu predchádzali desaťročia výskumov.

Nepatrné množstvo plynu trícia je hermeticky uzavreté v tenkom skle, vo vnútri pokryté fosforeskujúcim materiálom. Elektróny pochádzajúce z trícia aktivujú hmotu, aby vydávala trvalé slabé svetlo.

Výroba

Neustálym vylepšovaním výrobného procesu dosiahla firma Mb-microtec špičkovú technologickú úroveň. Veľkosťou aj kvalitou nemá na trhu konkurenciu. Pomocou lasera je každý zdroj svetla trigalight® odrezaný a nepriedušne uzavretý. Z takto zabezpečenej ampulky plyn už nikdy neunikne. Technológie umožňujú vyrábať zdroje svetla s priemerom 0,5 mm a dĺžkou 1,2 mm.

Bezpečnosť na prvom mieste

Vzhľadom na to, že trícium je slabý rádioaktívny materiál, je nevyhnutné ujasniť si možné riziká. Zo sklenenej ampulky trigalight® pomalá energia elektrónov trícia uniknúť nemôže. Bolo by potrebné veľmi hrubej sily, aby došlo k jej pretrhnutiu. Za predpokladu, že by v nevetranej miestnosti praskli naraz všetky ampulky použité na 40 hodinkách (1 000 millicuries) a uvoľnil sa plyn trícia, boli by osoby v tejto miestnosti vystavené 50 % ročnej dávke prirodzeného žiarenia, ktorému je vystavená každá žijúca bytosť na zemi. Častice trícia prerazia vo vzduchu maximálne 6 mm a vo vode iba 0,006 mm. Ďalším príkladom môže byť, že ak ho niekto „omylom“ zje (napríklad zo svojich hodiniek), tak sa plne rozpúšťa vo vode a následne sa vylúči močom bez akýchkoľvek následkov. Na týchto príkladoch je demonštrovaná neškodnosť tohto produktu. Prečítajte si podrobný článok o bezpečnosti Trigalightu.

Použitie v praxi

Mb-microtec H3 osvetlenie je komerčne označované ako Trigalight®. Táto technológia umožňuje odčítanie času z hodiniek pri akejkoľvek viditeľnosti a to bez využitia batérie. Podľa typu použitého fosforeskujúceho materiálu môže vydávať svetlo v rôznych farebných odtieňoch. Ľudské oko vníma ako najjasnejšiu zelenú farbu, ale pri výrobe hodiniek sa využíva aj svetlo oranžové, modré, červené, biele, žlté alebo ružové. Trícium nie je stabilný, ale rozkladá sa na neškodný plyn hélium s polčasom rozpadu cca 12,3 rokov. To znamená, že po tomto čase sa polovica z akéhokoľvek množstva trícia zmení na hélium. Na základe tejto skutočnosti je u technológie Trigalight® garantovaná životnosť 10 rokov. Princíp fungovania technológie GTLS zobrazuje nižšie uvedená animácia, použitá s láskavým súhlasom spoločnosť MB Microtec ag. (© MB Microtech ag)

Intenzita farieb

Vyžarované svetlo môže mať rôznu farbu a intenzitu na základe použitej luminiscenčnej vrstvy. Najvyššiu intenzitu má svetlo zelenej farby (100%). Od neho sú odvodené intenzity ostatných farieb: Zelená: 100% Žltá: 80% Biela: 60% Ľadovo modrá: 60% Oranžová: 40% Ružová: 40% Fialová: 30% Červená: 20% Modrá: 15%

Kto používa

Technológiu Trigalight (nazývané tiež ako LLT) používa do svojich hodiniek samotný Traser, ale okrem iného aj značka Luminox.

 

0 hodinky v porovnaní Zobraziť

Nič sa nenašlo