100%
zákazníkov doporučuje

Ako vybrať hodinky

Jak vybrat hodinkyVýber hodiniek je niečo, čo väčšina z nás nevykonáva každý deň. Priemerne si človek kupuje nové hodinky raz za 3 až 5 rokov. Aby bol výber nových hodiniek čo najjednoduchší, tak by sme si mali pred samotným výberom odpovedať na niekoľko základných otázok.

👇🏻 Rozkliknite časť, ktorá vás zaujíma

Pre koho

Vhodne vybrané hodinky by mali vyjadrovať osobnosť človeka. Ak kupujeme hodinky niekomu inému, musíme sa zamyslieť nad jeho povahou, postavením a životným štýlom. Manželku či priateľku s citom pre detail a obľubou kvalitných materiálov príliš nenadchneme plastovým puzdrom a stopkami. Pre niekoho môže byť podstatná hmotnosť a veľkosť hodiniek alebo materiál sklíčka. Pre jedincov s úzkym zápästím je spravidla lepšie vybrať hodinky s menším priemerom puzdra. Naopak extravagantní ľudia zase siahnu skôr po výrazných a nápaditých hodinkách.

Snažte sa preto vždy vcítiť do človeka, ktorému hodinky vyberáte. Čo má rád, aké doplnky nosí, je skôr technický, spoločenský alebo športový typ?

Využitie

Vo chvíli, keď máme jasno, kto a kam bude hodinky nosiť, môžeme sa zaujímať o druhy hodiniek a s tým spojené vlastnosti.

Spoločenské hodinky (klasické, business)

Reprezentatívne hodinky vhodné do spoločnosti. Vzhľadom na to, že sa jedná o jeden z mála pánskych doplnkov, tak by mal s tými ostatnými ladiť (prsteň, kravata atď). Je kladený dôraz na detail, jednoduchý dizajn a kvalitné spracovanie. Bohato postačí minerálne sklíčko a nižší stupeň vodotesnosti. Vyberať by sme mali medzi koženým pásikom alebo oceľovým ťahom. K obleku potom odporúčame iba kožené prevedenie remienka.

Športové hodinky

Rybári, potápači, aktívni športovci, tréneri, ale aj ľudia pohybujúci sa často v náročnom, mokrom a prašnom prostredí. Takýmto užívateľom je potrebné kúpiť náležite vybavené hodinky. Samozrejmosťou by mal byť vysoký stupeň vodotesnosti (200m a viac) a zafírové sklíčko. Môžeme voliť zo širokej škály materiálov remienkov, ale na častý styk s vodou neodporúčame kožený pásik. Pre jedincov pracujúcich s časom sú príjemným doplnkom stopky (chronograf) a otočná luneta. Turistim sa môže hodiť kompas.

Milovníkom vody môžeme doporučiť hodinky Wenger Sea Force a všetkým vojakom hodinky Traser.

Dizajnové hodinky

Hodinky, ktoré sú niečím zaujímavé, výrazné a dopĺňajú náš zovňajšok. Rôzne materiály, kombinácia farieb a tvary. Často sa môžeme stretnúť s hodinkami väčších priemerov (viac ako 50mm) alebo s viacerými ciferníkmi. Rozhodne nie sú pre každého a častejšie ich vyhľadávajú ženy. Slúžia potom viac ako doplnok a funkcie idú bokom.

Celodenné hodinky (univerzálne)

Poslednou dobou sa u našich klientov stretávame s tým, že hľadajú hodinky, ktoré ich môžu sprevádzať 24 hodín, 7 dní v týždni. Väčšinou im teda odporúčame aspoň minerálne sklíčko so zafírovou úpravou, aby odolávali všadeprítomnej možnosti poškriabania. Každodennému kontaktu s vodou (umývanie rúk, sprcha, dážď) najlepšie odolávajú hodinky s vodotesnosťou 50m a viac.

Medzi veľmi obľúbené modely patria hodinky Seiko, cenovo prijateľnejšie Wenger Commando.

Limitované edície hodiniek (unikátne)

Chcete unikátne hodinky, ktoré nebude mať nikto vo vašom okolí? Potom zvážte limitované edície hodiniek. Ich veľká devíza je aj fakt, že časom rastú na cene.

Cenová relácia

Tu by sme si dovolili použiť heslo „Nie som taký bohatý, aby som si kupoval lacné veci“. Ako bolo spomenuté v úvode tohto článku, tak obstaranie hodiniek nie je každodennou záležitosťou. Hodinky sa cenovo pohybujú na rôznych úrovniach. Najlepším východiskom je spravidla kompromis, ale nevyčítajte si ani mierne priplatenie za vyšší model. Zvlášť pri hodinkách do náročnejších podmienok sa to oplatí. Ide predsa o hodinky, ktoré budete nosiť niekoľko rokov.

Zdanlivé detaily

Minerálne vs. Zafírové sklíčko

Sklíčko hodinek

Pri výbere sklíčka je dôležité premýšľať nad prostredím, v ktorom sa pohybujeme. Minerálne sklíčko dosahuje cca šiesteho stupňa tvrdosti na Mohsovej stupnici. Do kancelárie, či k obleku, je teda úplne dostačujúce. Zafírové sklíčko je na pozícii deväť, takže sa dá poškriabať iba nerastom rovnakej tvrdosti a tvrdším, čo už je iba diamant. Vyhľadávaným kompromisom je minerálne sklíčko so zafírovou úpravou. Ide o minerálne sklo doplnené vrstvou syntetického zafíru.

Pokiaľ ale viete, že hodinky budú vystavované častým nárazom (pri práci, športe alebo v prírode), tak odporúčame voliť minerálne sklíčko. Je totiž oproti zafíru odolnejšie voči roztriešteniu a jedinou daňou na kráse je občasná ryha.

Vodotesnosť

Našim zákazníkom vždy radíme nepodceňovať vodotesnosť hodiniek. Nie je nič nepríjemnejšie, než zistenie zahmlených alebo úplne premočených hodiniek. Pokiaľ s hodinkami chcete občas plávať, tak sa poobzerajte po hodinkách s vodeodolnosťou 100m. V prípade, že sa budete s hodinkami aj potápať, je nutné voliť modely s 200m a vyššie. Hodinky s nižším stupňom vodeodolnosti (30m a 50m) by do kontaktu s vodou veľmi prichádzať nemali.

Druhy remienkov

Klasikou je kožený pásek. Zpočátku se může jevit příliš tvrdý a neohebný, ale časem se přizpůsobí každé ruce. Není vhodné ho často namáčet a pro zachování jeho vlastností je dobré o něj Klasikou je kožený pásik. Spočiatku sa môže javiť príliš tvrdý a neohybný, ale časom sa prispôsobí každej ruke. Nie je vhodné ho často namáčať a na zachovanie jeho vlastností je dobré sa oň starať. Naopak s oceľovým ťahom môžete kamkoľvek. Skrátenie na požadovanú dĺžku je otázkou pár minút. Pre niekoho môže byť problémom jeho váha. Textilný pásik je zase veľmi ľahký, ale nie príliš odolný voči mechanickému poškodeniu.

Řemínek hodinek

Ďalšou možnosťou sú gumené, silikónové a kaučukové pásiky. Sú vhodné do vody, ľahké a príjemné na nosenie. Bohužiaľ s nimi ale vo vybranej spoločnosti veľa parády neurobíte. Aj keď mnohé značky už kombinujú aj silikónové remienky (v čiernom prevedení) so spoločenskými hodinkami.

Takže aj tu platí - vyberajte remienok podľa plánovaného používania hodiniek (šport, spoločnosť, bežné nosenie).

Funkcie

Otočná luneta Hodinky nie sú iba ukazovateľom času, ale môžu ponúkať aj ďalšie funkcie. Tou základnou je dátum, v niektorých prípadoch ukazujúci aj deň týždňa. Merať čas môžeme pomocou stopiek (chronografu) a rýchlosť pomocou tachymetra. Mnoho užívateľov ocení budík a ďalší zase kompas.

Pohon hodiniek

V prípade mechanického pohonu hodiniek si môžeme vybrať medzi ručným a automatickým náťahom. Bežnejší, a v mnohých ohľadoch lepší, je ale pohon batérií – tzv. quartz. Odpadá potreba naťahovať hodinky, stačí iba raz za cca 4 roky batériu vymeniť. Strojček je odolnejší proti poškodeniu, presnejší a lacnejší.

To ale nič nemení na tom, že praví fajnšmekri si potrpia na duši hodiniek. Iba mechanický / automatický strojček je tá pravá hodinárina, ktorú má zmysel obdivovať. Pokiaľ teda patríte do tejto skupiny, určite hľadajte v sekcii automatické a mechanické hodinky.

Kde nakupovať

Rozhodne iba u autorizovaných predajcov. Poznáte ich tak, že sú uvedení na zozname predajcov u autorizovaného distribútora konkrétnej značky. Len taký predajca Vám môže zaručiť originalitu, požadovanú kvalitu hodiniek a záruku spojenú so zákazníckym servisom. Firma Helveti s.r.o. je autorizovaným predajcom a môže Vám tak poskytnúť maximálny servis a kvalitné služby.

Vyberte si hodinky pomocou nášho filtrovania v katalógu.

 

Ďalšie témy ▶️ nájdete v poradni.

Rebríček ▶️ 6 najpredávanejších hodiniek mesiaca pravidelne vychádza tu.

Pár doplňujúcich článkov

Kam ďalej?

 

 0 hodinky v porovnaní Zobraziť

Nič sa nenašlo