100%
zákazníkov doporučuje

Ako nájsť správnu veľkosť hodiniek

Zistiť aké hodinky vám sadnú na zápästie nie je vôbec jednoduché. A aby sa veci ešte viac skomplikovali, niektorí radcovia na internete hovoria o malých, stredných alebo veľkých hodinkách (alebo aj zápästiach) – teda v rozmeroch, ktoré si nemôžete overiť. Nieto aby vám poradili, na čo si dať pri výbere pozor. Preto sa v článku zameriame na praktické tipy na to, ako nájsť správnu veľkosť hodiniek, aby ste sa pri nákupe hodiniek v e-shope nemuseli stresovať.

👇🏻 Rozkliknite časť, ktorá vás zaujíma

Aké veľké hodinky sa hodia na moje zápästie?

Možno s kúpou hodiniek na internete váhate kvôli tomu, že nemáte práve konfekčnú veľkosť zápästia. Možno už máte skúsenosť so skvele vyzerajúcimi hodinkami na obrázkoch, ktoré sa na vaše zápästie nakoniec nezmestili. Alebo naopak vyzerali smiešne malé?

Prvá rada znie: nepodliehajte trendu „oversized“ hodiniek, ktorých je bohužiaľ na trhu naozaj veľa. Aby hodinky dobre vyzerali, musia mať správnu veľkosť k vášmu zápästiu.

V čom spočíva hlavná finta na správny rozmer hodiniek?

Osobne môžeme odporučiť rozmer, kedy sa veľkosť puzdra hodiniek rovná 60% až 75% dĺžky povrchu vášho zápästia. Nebojte, nie je to nič zložité, aj na toto máme dobrý trik. Aby ste dokázali aspoň približne odhadnúť tento záhadný rozmer, zmerajte obvod svojho zápästia v milimetroch a vydeľte výsledok tromi.

Ako správne zmerať obvod zápästia

  1. Vezmite si k ruke krajčírsky meter. Prípadne akúkoľvek ohybnú pásku, na ktorej si urobíte značku. Postačí aj prúžok papiera. Plochým ohybným meradlom oveľa lepšie simulujete pocit remienka hodiniek.
  2. Položte ruku na stôl dlaňou nahor a roztiahnite prsty. Takto je vaše zápästie najširšie. Pri voľbe dĺžky remienka hodiniek alebo náramku tak predídete tomu, že by vám nakoniec boli aj tak malé.
  3. Obvod zápästia merajte v mieste, kde cítite, že by vám hodinky sedeli najlepšie. Teda tak, že pásik prilieha na kožu, ale zároveň vôbec neškrtí. Záleží na morfológii zápästia, ale obvykle to býva v najužšom mieste zápästia, približne 1 cm od konca vretennej kosti.
  4. Pokúste sa výsledok zistiť čo najpresnejšie v milimetroch, pretože tie budete potrebovať k ďalšiemu výpočtu: ak má vaše zápästie obvod napríklad 205 mm, potom je tretina (teda približný rozmer plochy vášho zápästia, ku ktorej vzťahujete rozmer puzdra hodiniek) 68 mm, a teda 60 – 75 % z toho je 40,8 – 51 mm.
  5. Názornejší, ale o niečo menej presný spôsob, sme pre vás pripravili v podobe PDF s predlohami najobvyklejších rozmerov hodiniek a remienkov. Stačí vystrihnúť a môžete skúšať. Súbor nájdete tu, na tlač stačí nastaviť východiskové merítko. Tu je tabuľka rozmerov hodiniek, ktorá by vám mala pomôcť s výberom správnej veľkosti hodiniek na vaše zápästie: 

Mám svoj rozmer. Čo ďalej?

Prejdeme si to prakticky. Napríklad pre človeka s obvodom zápästia 15,2 cm by boli vhodné hodinky s puzdrom 38 mm a menším. Pri niektorých modeloch by prešlo aj 40 až 42 mm – tu záleží na veľkosti rámu alebo ciferníka (o tom sa dozviete nižšie). Pokiaľ ale chcete mať istotu, rozhodnite sa pre hodinky s puzdrom maximálne 38 mm v priemere.

Naopak ideálnymi hodinkami pre človeka s obvodom zápästia 17,8 mm budú hodinky s puzdrom od 36,5 do 44,5 mm. V niektorých prípadoch bude môcť zvoliť až 46mm puzdro, ale väčšie už nie.

Pokiaľ máte zápästie, ktoré je rozmerovo dosť blízke bežnému mužskému zápästiu, budete mať jednoduchší výber hodiniek, pretože výrobcovia sa snažia vydávať modely, ktoré budú sedieť väčšej časti populácie.

V hraničných prípadoch zohľadnite dĺžku lug to lug

Vzdialenosť medzi koncom jednej nôžky a koncom tej protiľahlej – tzv. rozmer lug to lug, zohráva tiež podstatnú úlohu.Dá sa povedať, že hodinky sú tak akurát, pokiaľ dĺžka lug to lug zaberá 75 - 95 % šírky vášho zápästia. Ak majú hodinky rozmer lug to lug väčší, než je šírka vášho zápästia, budú vám hodinky na ruke visieť, čo nevyzerá dobre.

Opäť podotýkame, že aj tak ide o hrubý odhad. Niekto má ploché zápästie, niekto zase guľatejšie. Niektorí majú radšej malé, alebo vintage hodinky, iní zase mohutné, alebo skôr športové. Rozmery vám ale pomôžu sa ľahko zorientovať v tom, ako vám vaša voľba padne.

Zásadným limitom na výber hodiniek každopádne zostáva rozmer hodiniek lug to lug, ktorý nesmie presiahnuť šírku vášho zápästia.

Ako zmerať veľkosť puzdra

Najrýchlejší postup je s pomocou digitálneho posuvného merítka (šuplera), kedy zmeriate puzdro z jednej strany na druhú tak, že sa vyhnete korunke.

Väčšina hodiniek má korunku na 3. pozícii, preto budete vo väčšine prípadov merať od 10. do 8. pozície. Ak nemáte posuvné merítko, môžete puzdro približne zmerať priehľadným pravítkom. Výsledok síce nebude taký presný, ale hrubý odhad vám tiež poslúži.

Vďaka eshopu helveti.sk tento krok môžete preskočiť, pretože sme rozmer puzdra pri jednotlivých hodinkách zmerali. Nájdete ho aj so znázornením pri popise produktu:

 

Aké veľké sú 38mm hodinky?

Opäť zdôrazňujeme, že veľkosť puzdra nie je všetko. Návody na výber hodiniek, ktoré nájdete na internete, sú v tomto ohľade príliš zjednodušené. Povedia vám, nech si nekupujete hodinky nad 40 mm, že 38 mm je optimálny rozmer.Ale je to skutočne tak?

Naopak to funguje rovnako: Seiko Prospex SNE569P1 (dostupné na Helveti.cz) na 15cm zápästí vyzerajú dokonale, ale MeisterSinger Vintago VT902 už sa zdajú byť príliš veľké (ale stále v pohode). Celé je to o tom, ako to vyzerá práve na vašom zápästí. 38mm samo o sebe neznamená nič.

Napríklad 38,5mm potápačskí hodinky, ako napríklad Seiko Prospex SNE569P1 (dostupné na Helveti.cz), by vyzerali na 19cm zápästí celkom maličké. Zatiaľ čo napríklad 38mm MeisterSinger Vintago VT902 by už vyzerali oveľa lepšie.

Aj napriek tomu, že 38mm puzdro je vo väčšine prípadov bezpečná voľba, zďaleka to nie je všetko pre to, aby vám hodinky sadli. Môžete mať 42mm hodinky, čo na vás budú vyzerať dobre, pritom niektoré 40mm modely budú pôsobiť ako obrovské. Ďalej v článku zistíte, prečo tomu tak je.

Počítať musíte samozrejme aj so svojím vkusom. Ak máte v obľube moderné hodinky, iste viete, že väčšina modelov je skôr väčšia, a 40mm sú často najmenšie, aké zoženiete (ak nesiahnete práve po luxusnejších značkách). V takom prípade sa budete skrátka musieť zmieriť s tým, že na vás niektoré typy hodinky budú vyzerať veľké.

Môžete sa tomu ale vyhnúť, ak zohľadníte niekoľko nasledujúcich bodov (podrobnejšie v článku nižšie):

  • Dĺžka lug to lug
  • Tvar nožičiek
  • Veľkosť číselníka
  • Prítomnosť lunety
  • Farba ciferníka
  • Výška puzdra

Ak máte naopak v prípade malého zápästia radšej vintage hodinky, radujte sa! Nájdete veľké množstvo modelov medzi 30 mm (i menej) až 38 mm. Len to neprežeňte a nekúpte si 30mm hodinky na svoju 18mm ruku – môžu na vás vyzerať naozaj maličké. Potom skončíte s niečím, čomu sa hovorí „boy's watch“.

Pokúste sa udržať vo vašom rozmerovom rozmedzí – teda riaďte sa podľa tabuľky (alebo výpočtu; viď vyššie), podľa vášho vkusu a šírky zápästia (problematika lug to lug rozmeru nižšie).

Faktory, ktoré ovplyvňujú subjektívny rozmer hodiniek

Dôležité: v celku, ktorý udáva rozmer vašich hodiniek, je rozmer puzdra len jednou časťou. Je tu množstvo iných faktorov, ktoré ovplyvnia vaše subjektívne vnímanie celkovej veľkosti hodiniek.

Dĺžka lug to lug

  • Ďalší dôležitý rozmer hodiniek je dĺžka s nožičkami, čiže dĺžka lug to lug. Ten je v niektorých prípadoch možno aj dôležitejší, než samotná veľkosť puzdra.
  • Dĺžka lug to lug je vzdialenosť medzi hornou nožičkou nad puzdrom hodiniek a dolnou nožičkou pod puzdrom hodiniek (viď obrázok vyššie).

Hodinky Wenger Urban Classic Chrono 01.1743.104 s 44mm puzdrom s výškou 11,5 mm nemusia pasovať na zápästie práve kvôli dlhým nožičkám. Aby hodinky sedeli dobre na zápästí, musí byť dĺžka lug to lug aspoň o niečo menšia, než šírka vášho zápästia. V hraničnom prípade sa pokúste tento rozmer udržať aspoň v rámci šírky vášho zápästia. Dôvod je jednoduchý: nechcete, aby puzdro trčalo a hodinky viseli. To nevyzerá dobre a ani to nie je pohodlné.

Niektorí z tých, čo majú malý obvod zápästia, na tom nemusia byť tak zle. Ak ste majiteľ úzkeho, ale plochého zápästia, máte šťastie. Väčšinu obvodu vášho zápästia v takom prípade tvorí plochý priestor, kde budú hodinky ležať, čo vám dáva väčší priestor na voľbu dĺžky lug to lug.

Veľkosť masívneho 47mm puzdra hodiniek Citizen Promaster Aqualand BJ2167-03E s výškou 15,8 mm kompenzujú krátke nožičky, takže nemusíte mať medvedie laby, aby vám hodinky padli.

Je zaujímavé, že dĺžka lug to lug nemusí vždy byť v priamom pomere k veľkosti hodiniek. Niektoré 41mm hodinky majú nehorázne dlhé nožičky, ktoré ich predlžujú až na 50mm dĺžku lug to lug. Niektoré sú zase úplným opakom, ako napríklad niektoré modely Citizen Promaster, ktorých nožičky sú krátke.

Takže sa vždy snažte zistiť (alebo zmerať) dĺžku lug to lug pred záväzným rozhodnutím o kúpe konkrétnych hodiniek. A pamätajte si: malé hodinky nemusia mať nutne krátku dĺžku lug to lug. A je dobre že to funguje aj obrátene.V Helveti vám vždy radi daný rozmer overíme - stačí, keď nám napíšete na info@helveti.cz.

Tvar nožičiek: ploché x zahnuté

Ďalšia vec, ktorú je dobré na nožičkách sledovať: niektoré sú ploché a niektoré zahnuté.

Pokiaľ máte menšie zápästie, mali by ste hľadať hodinky so zahnutými nožičkami, aby hodinky lepšie objímali vaše zápästie a netrčali do strán. A ak sa vám páči práve model hodiniek s plochými nožičkami, presvedčte sa, že dĺžka lug to lug nepresahuje šírku vášho zápästia.

Napríklad modelový rad Bulova Curv kompenzuje 44mm puzdro veľmi nízkym puzdrom – iba 10,1 mm, ak tomu fantasticky tvarovanými nožičkami a dokonca aj puzdrom. 44mm Bulova Curv Progressive Sport Chronoghraph 96A205 pôsobia vďaka tvarovaným nožičkám, puzdru a výške 10,1 mm veľmi subtílne. 

Veľkosť číselníka

Číselník tiež môže ovplyvniť to, že hodinky vyzerajú väčšie alebo menšie. Tento efekt sa naučíte rýchlo rozpoznávať jednoduchým pohľadom. Rozmer číselníka sa meria medzi vonkajšími okrajmi protiľahlých hodinových indexov.Príklady vidíte na obrázku:

Ako môžete vidieť na obrázku, hodinky Casio EFR-526L-1AVUEF (uprostred) sa zdajú mať kvôli lunete oveľa menší číselník, ako Iron Annie G38 5342-3 (vľavo). V skutočnosti je odchýlka len minimálna. Zato hodinky Luminox XS.3003.EVO (vpravo) majú ešte o niečo väčšie puzdro, ale širokú lunetu s malým číselníkom, takže oproti dvom predchádzajúcim pôsobia oveľa subtílnejšie.

Od chvíle, čo si začnete všímať tento parametr na hodinkách – či už v reáli, alebo na fotkách, tak ľahšie posúdite, či vám budú hodinky vyhovovať (aj keď veľkosť puzdra a dĺžka lug to lug je na to tiež dobrá).

Vonjkajšia luneta

Hodinky s lunetou mávajú menší číselník, preto vyzerajú na pohľad menšie. 41,5mm hodinky s lunetou budú vždy vyzerať menšie ako 41,7mm hodinky bez lunety.

Prečo? Hodinky Orient a Seiko na obrázku majú porovnateľnú veľkosť puzdra, ale Orient Ray II FAA02004B sa kvôli otočnej lunete a menšiemu číselníku budú zdať na ruke vždy menšie, než Seiko Presage SRPD41J1 (dostupné na Helveti.cz) bez lunety. Porovnajte si to na obrázku so žlto vyznačeným číselníkom:

Pokiaľ sa vám viac páčia športové hodinky a máte menšie zápästie, bude pre vás jednoduchšie nájsť padnúce hodinky, pretože športové hodinky často mávajú lunetu. Najčastejšie nájdete lunetu na potápačských hodinkách alebo hodinkách s chronografom.

Existujú aj iné lunety, ale všetky znížia veľkosť číselníka, takže si vyberte nejakú, ktorá sa vám bude najviac páčiť. Dokonca aj niektoré oblekovky majú lunetu, ale nebude taká široká a opticky výrazná, ako u športových hodiniek.

Vnútorná luneta

Občas je otočná luneta nie vonku, ale vo vnútri. Potom ide o vnútornú lunetu.

A viete čo? Vnútorná luneta má tiež vplyv na to, ako vnímate rozmer hodiniek. Pomôže vám podobne, ako luneta vonkajšia, ale trochu iným spôsobom - budete mať oveľa väčšie sklíčko.

Len nezabudnite, že hodinky s väčším sklíčkom budú vždy vyzerať väčšie, než hodinky s malým. Ale keď už to viete, tak záleží na tom, čo sa vám viac páči.

Mnoho hodiniek má vnútorné lunety, aj tie s lunetami vonkajšími. Niektoré sú vyššie, niektoré zas väčšie. Niektoré sa dajú otočiť, niektoré nie. Na tom ale nezáleží, majú stále rovnaký efekt: vzďaľujú hodinové indexy od kraja puzdra. Takže subjektívne bude rozmer hodiniek, čo majú vnútornú lunetu, menší.

Jedny z najlepšie vyzerajúcich vnútorných lunet nájdete na leteckých hodinkách.  

Svetlý alebo tmavý ciferník?

Pokiaľ vezmete dvoje úplne rovnaké hodinky, ktoré sa budú líšiť len farbou ciferníka, tie s tmavým budú vyzerať menšie. Je to vďaka tomu, ako náš mozog vníma svetlo, odrážajúce sa od objektov.

Samozrejme si nemusíte kupovať čierne hodinky len preto, že budú vyzerať menšie. Ak máte ale menšie zápästie a máte radi svetlé ciferníky, mali by ste si zaobstarať hodinky s trochu menšou veľkosťou puzdra, než normálne, aby ste tento vnem kompenzovali.

Ako vyzerajú jednotlivé farebné varianty ciferníkov, uvidíte napríklad na Tissot PRX Powermatic.

Výška puzdra

Tenšie hodinky sú top! Máme pre vás dokonca jedny z najtenších hodiniek v kolekciách značky Edox – Les Bémonts Ultra Slim a Slim Line, ktorých výška puzdra je neuveriteľných 6 mm, 9 mm a 9,2 mm aj pri 42 mm puzdre.

Posledná vec ohľadom puzdra ako takého. Hodinky vždy budú vyzerať menšie keď budú tenšie. Tento efekt nie je výraznejší, než malé puzdro, krátky lug to lug rozmer, alebo malý číselník, ale rozhodne pomáha v celkovom dojme.Opäť zvlášť ak máte menšie zápästie.

Medzi oblekovými hodinkami nájdete tenšie hodinky ľahšie – či už quartzové alebo mechanické. Quartzové hodinky majú všeobecne tenšie puzdrá.

Príjemný bonus pri hodinkách s tenším puzdrom je ten, že sa ľahko zmestia pod rukáv, sú ľahké a pohodlné. Vyššie hodinky, teda 12 mm a viac, bývajú ťažké, obzvlášť keď ich nosíte na ťahu. Potom sa aj môžu na zápästí pretáčať a vždy budú opticky väčšie.

Čiastočne prevzaté z blogu https://theslenderwrist.com

Kam ďalej?



0 hodinky v porovnaní Zobraziť

Nič sa nenašlo