100%
zákazníkov doporučuje

Ako vybrať sklíčko hodiniek

Je veľa dôležitých parametrov, ktoré by sme mali brať do úvahy vo chvíli, keď sa chystáme zaobstarať si nové hodinky (a ako vybrať tie po všetkých stránkach dokonalé, vám poradí jeden z našich článkov).

Jedným z nich je aj sklíčko hodiniek, ktoré (hoci je to pomerne krehká časť celého celku) váš časostroj ochraňuje proti zničeniu ciferníka či displeja a keď to vezmeme aj z iného hľadiska, spravidla dobre dokresľuje celý dojem z hodiniek. Nemalý vplyv má aj na odčítanie údajov.

Vybrať správne sklíčko v podstate nie je žiadna veda a asi najpodstatnejšie je vedieť, pre aké podmienky ho vyberáme. Je totiž rozdiel, či chceme hodinky skôr pre elegantný image alebo držiaky, ktoré odolajú každej výzve. Aký je medzi jednotlivými sklíčkami rozdiel, na čo si dať pozor a ktoré bude pre vás tou správnou voľbou? Práve to vám napovie tento článok.

Rozkliknite časť, ktorá vás zaujíma

Plastové sklíčka

Najmä v skorších dobách boli plastové sklíčka (hesalit) najpoužívanejším typom a v súčasnej dobe ich môžeme poznať aj ako akrylátové alebo organické. Ich výhodou je predovšetkým nízka cena, celkom dobrá pružnosť a skvelá viditeľnosť s minimálnymi odleskami, avšak na veľkú škodu sú značne náchylné na poškriabanie a obvykle nie sú synonymom pre dlhú životnosť. Ani ich optická vlastnosť nie je práve najlepšia – majú totiž po čase tendencie vplyvom UV žiarenia zmatnieť.

Na druhú stranu, pokiaľ už na sebe nesú známky poškodenia, ktoré sa prejavia malými vlásočnicami, je možné plastové sklíčka zachrániť rozleštením. A pokiaľ sa jedného dňa rozbijú definitívne, neroztrieštia sa aspoň tým najhorším spôsobom, ale vzniknú väčšie kusy s menej ostrými hranami. V porovnaní s inými sklíčkami sú tie plastové o niečo zraniteľnejšie, avšak možno na nich nájsť aj rad pozitívnych vlastností. 

Zaujímavosť: Hoci by sa mohlo zdať, že plastové sklíčka nie sú ideálne pre väčšie výzvy, treba podotknúť, že sa s Neilom Amstrongom pozreli až na Mesiac. Aj v dnešnej dobe sú schválené NASA pre kozmické lety a napríklad švajčiarske hodinky Omega Speedmaster Moonwatch Professional sú nimi osadzované až doteraz.

Výhody

  • Nízka cena
  • Ľahký a pomerne pružný materiál
  • Drobné defekty sa ľahko rozleštia
  • Pri rozbití väčšie a bezpečnejšie kusy
  • Minimálne odlesky a dobré vlastnosti v spojitosti s lomom svetla

Nevýhody

  • Kratšia životnosť
  • Väčšia náchylnosť k poškodeniu
  • Tendencia časom zmatnieť

Minerálne sklíčka

Bežne sú aj hodinky vyrábané s minerálnymi sklíčkami, ktoré pre mnohých záujemcov o hodinky môžu znamenať určitý kompromis. Nielen z hľadiska vlastností ale aj ceny, ktorá je pochopiteľne o niečo vyššia ako u plastových, ale aj oveľa menšia, než ako je tomu u zafírových.

Minerálne sklíčka majú solídnu životnosť, k ich dobru hrá taktiež vysoká oteruvzdornosť (odolnosť pri každodennom použití), väčšia pružnosť a tiež odolnosť proti tlaku. Tiež celkom dobre vynikajú svojimi optickými vlastnosťami a príliš vás nepotrápia nežiaducimi odleskami.

Keďže všetko má dve strany mince, aj minerál má svoju chybu na kráse, a to väčšiu tendenciu k poškriabaniu. V každom prípade sú minerálne sklíčka skvelé najmä pre outdoorové aktivity.

Nutné spomenúť, že veľa výrobcov má tendencie spájať výhody jednotlivých sklíčok do jedného, preto môžete naraziť aj na minerálne sklíčka so zafírovou úpravou. Vo svete hodiniek sa používa napríklad aj:

  • tvrdené minerálne sklo s vrstvou proti poškriabaniu známe ako Hardlex, ktorým disponujú hodinky od Seika;
  • ďalšou odrodou je aj Sapphlex, teda minerál kombinovaný so syntetickým zafírom, ktorý taktiež nájdeme u mnohých športových modelov tej istej značky,
  • alebo napríklad Sapphire Coated Crystal, ktorý je zase doménou značky Wenger.

Výhody

  • Vysoká odolnosť proti rozbitiu
  • Výborná oteruvzdornosť
  • Väčšia pružnosť a odolnosť proti tlaku
  • Skvelé optické vlastnosti a minimum odleskov
  • Dobrá cena

Nevýhody

  • Vyššia pravdepodobnosť poškriabania

Zafírové sklíčka

Posledné sú zafírové sklíčka vyrobené zo syntetického zafíru, ktoré patria všeobecne k najpredávanejším a najlepším sklíčkam vôbec. Na plnej čiare vyhráva zafír najmä preto, že je veľmi odolný voči poškriabaniu a vziať mu lesk dokáže jedine diamant, korund alebo betón. Je to tým, že tvrdosť zafírových sklíčok je zhruba len o stupeň nižšia, než v prípade najtvrdšieho nerastu vo vesmíre, teda diamantu. Všeobecne vzaté – ak sa k zafírovému sklíčku budete správať rozumne, aj po niekoľkých rokoch vzbudí dojem novoty.

Výborné sú aj jeho optické vlastnosti, aj tak sa ale môžu tvoriť nepríjemné odlesky, čo sa vo výsledku dá efektívne riešiť antireflexnou vrstvou, ktorá môže byť dokonca obojstranná a problém je vyriešený.

Čo je pri zafírových sklíčkach slabinou je, že nie sú príliš imúnne voči rozbitiu, a keď k takému nešťastiu dôjde, roztrieštia sa na niekoľko malých a pichľavých úlomkov, čo nie je dobré pre vás, ale ani pre ciferník hodiniek. Na upokojenie sa ale hodí dodať, že aby k niečomu takému došlo, muselo by ísť naozaj o veľký náraz, takže pri bežnom užívaní (aj keď áno, stať sa môže všetko), k tomu podľa našej skúsenosti nedochádza.

Výhody

  • Veľká odolnosť proti oderu a poškriabaniu
  • Vysoká tvrdosť materiálu
  • Aj po rokoch vyzerá ako nové
  • 100% optické vlastnosti

Nevýhody

  • Tvorba nežiaducich odleskov
  • Vyššia náchylnosť na roztrieštenie pri rozbití
  • Výrazne vyššia cena oproti iným sklíčkam

Aké zo sklíčok vybrať?

Keď pominieme fakt, že mnoho sklíčok sa od seba môže líšiť svojou estetickou stránkou (svojím vypuknutím alebo naopak plochejšou verziou), niekedy si môže nejeden z nás klásť otázku, čo je vlastne lepšie. A odpoveďou na to je, na aké účely budete hodinky potrebovať (samozrejme, ako inak, od toho sa napokon odvíja vždy všetko 🙂). Takže:

  • Pokiaľ hlavnú rolu u vás hrá vzhľad a chcete hodinky aj do spoločnosti, kedy je potrebné, aby aj po rokoch vyzerali skoro ako nové, potom sú skvelou voľbou sklíčka zafírové.
  • V prípade, že potrebujete dobrú čitateľnosť za všetkých okolností, potom je na zváženie vybrať si plastovú či minerálnu alebo zafírovú s antireflexnou úpravou (vždy uvádzame v popise pri produkte) – tu do výberu zasiahnu aj vaše finančné možnosti.
  • A ak skôr potrebujete odolné hodinky do každej nepohody, potom vyhráva samozrejme sklíčko minerálne, alternatívne minerálne so zafírovou vrstvou.

 

Ak tápete, radi poradíme

Aby sme vám výber hodiniek uľahčili, môžete sa nás kedykoľvek opýtať v našej poradni, kde sme napokon pred nejakým časom riešili, či je u sklíčok lepší plast, minerál alebo zafír. Tu sa nás môžete opýtať na čokoľvek, čo vás zaujíma a samozrejme radi vám podáme pomocnú ruku aj osobne v našich predajniach.

 

Kam ďalej?



0 hodinky v porovnaní Zobraziť

Nič sa nenašlo