Quartzové alebo mechanické hodinky – ktoré budú vyhovovať vám?
Quartz, či mechanika? To je otázka, ktorá trápi ľudstvo od počiatku vekov. No dobre, presnejšie povedané skôr až od doby, keď sa masovo rozšírili quartzové strojčeky napájané elektrickou energiou. To sa stalo v 70. rokoch. V tom čase mala väčšina užívateľov jasno – quartzové strojčeky sú predsa moderné, lacnejšie a oveľa presnejšie!
Vďaka tomu vypukla v hodinárskom svete tzv. „Quartzová kríza“. Tá pre tradičné mechanické strojčeky (a výrobcov hodiniek s nimi) znamenala veľké problémy. Našťastie táto doba už pominula, pretože veľa hodinkových nadšencov usúdilo, že starý dobrý mechanický hodinkový strojček má tiež niečo do seba. Lenže s tým je späť aj ona prvotná otázka. Na jej rozlúsknutie nájdete indície v článku.
Rozkliknite časť, ktorá vás zaujíma
Úplným základom pre rozhodnutie medzi quartzom a automatom je pochopenie základných vlastností a princípov pri oboch technológiách. K tomu ich následné porovnanie s vlastnými požiadavkami a predstavami. Je skrátka treba určiť, čo od hodiniek požadujete a následne vedieť, čo dané hodinky ponúkajú. Jedine tak je zaručená vaša maximálna spokojnosť a o to nám v Helveti ide predovšetkým.
Začnime teda tým tradičným, to znamená hodinkami s mechanickým strojčekom. Hneď na úvod by som chcel vysvetliť častý omyl, teda že hodinky, označované ako mechanické, majú iba manuálny náťah korunkou.
- Mechanické u hodiniek totiž znamená, že sú v strojčeku použité len mechanické diely – žiadna elektronika, a následne sú dve možnosti, akým spôsobom dochádza k náťahu hnacieho pera, ktoré udržuje hodinky v chode:
- Prvá možnosť je čisto manuálny náťah korunkou. Tu je nutné hodinky pravidelne naťahovať. Tento spôsob je dnes už výrazne menej používaný a nájdeme ho paradoxne skôr pri hodinársky vyspelejších a drahších modeloch, ako napríklad Junghans Meister Handaufzug 027/3503.00, alebo MeisterSinger N°02 AM6608N.
Niekedy sa jedná o skutočne zaujímavé strojčeky s veľkou rezervou náťahu, ako je to pri modeli MeisterSinger Circularis Power Reserve CCP317G, kde rezerva chodu dosahuje úctyhodných 10 dní.
- V dnešnej dobe má však drvivá väčšina mechanických strojčekov automatický náťah. Ten zaisťuje rotor automatického náťahu. Preto sa veľmi často označujú mechanické hodinky rovno ako automaty, čo je pochopiteľné vzhľadom na to, že sa jedná o najčastejšie riešenie. Automatický náťah je potom u vyspelejších strojčekov doplnený aj možnosťou náťahu korunkou. Niektoré základnejšie kúsky si však vystačia iba s automatickým náťahom pomocou rotora.
Rotor automatického náťahu sa vplyvom pohybu užívateľa otáča a tento pohyb je prevedený v naťahovaní hnacieho pera. Pokiaľ teda hodinky pravidelne nosíte, dochádza k ich neustálemu doťahovaniu a nie je nutné riešiť ich náťah.
Najtypickejší predstavitelia strojčeka s automatickým náťahom sú podľa môjho názoru švajčiarska ETA 2824 (a jej ekvivalent Sellita SW200), ktorú nájdete napríklad v univerzálnych hodinkách Ball Engineer III Pioneer COSC NM2026C-S15CJ-BE. Ďalej potom strojček Seiko radu 4R, ktorý tiká okrem iného v legendárnom modeli Seiko SRPE99K1 – Special Edition PADI (dostupné iba na helveti.cz).
A aké sú teda vlastne výhody a nevýhody mechanických hodiniek?
- Veľkou výhodou mechanických strojčekov je ich dlhá životnosť. To znamená, že pri správnej údržbe (obvyklý odporúčaný servisný interval je cca 5 rokov) môžu fungovať bez problémov aj za sto rokov. Preto je tento typ pohonu vhodný napríklad ako darček k výročiu alebo k významnej životnej udalosti. Také okamihy si podľa môjho súdu zaslúžia niečo trvalé, čo práve predstavujú hodinky s mechanickým strojčekom.
- Rovnako tak je možné ich odovzdávať z generácie na generáciu, čo môže vytvoriť príjemnú rodinnú tradíciu. Keďže v mechanických hodinkách nie je žiadna batéria, je výhodou práve to, že nie je nutné ju meniť.
- No av neposlednom rade musím spomenúť skvelý pocit, ktorý vyvoláva nosenie takej precíznej jemnej mechaniky, akou je hodinkový strojček 🙂 Mnoho hodinkových fanúšikov, medzi ktorých sa radím aj ja, potom oceňuje plynulý chod sekundovej ručičky, ktorý je radosťou pozorovať.
- Mechanické hodinky sú tiež často vybavené priehľadom v spodnom viečku, ktorý umožňuje sledovať činnosť strojčeka. Ten je navyše pri modeloch vyššej úrovne nádherne zdobený, ako napríklad pri švajčiarskych hodinkách Epos Oeuvre D’Art 3435.313.20.25.25, kde ho vďaka skeletonizácii môžete vidieť aj z prednej strany.
Mechanické strojčeky majú však aj určité slabiny, takže je dobré zvážiť, či vám budú vadiť alebo nie. Čo ale niekto nemôže vystáť, si môže iný ceniť.
- Prvá je obmedzená rezerva chodu, ktorá je najčastejšie okolo 40 hodín. Pokiaľ teda hodinky odložíte a nebudú pri tom v pohybe (v prípade automatov), alebo ich nenatiahnete (v prípade manuálov), zhruba do dvoch dní sa hodinky zastavia a následne je nutné ich znovu nariadiť. Pre automaty existuje riešenie v podobe najrôznejších naťahovačov.
- Rovnako treba počítať s odchýlkou rádovo v sekundách za deň (najčastejšie cca 10 – 15 sekúnd za deň), takže za týždeň už sa dostanete na odchýlku zhruba jednej minúty. Či sa budú hodinky týmto tempom predchádzať, alebo naopak oneskorovať, je potom prekvapením kus od kusu, pretože každý mechanický strojček je tak trochu svojráz a vykazuje iné hodnoty.
- Niektoré strojčeky sa potom pýšia certifikáciou chronometra, čo znamená zaručenú odchýlku. V prípade švajčiarskej certifikácie COSC je to -4 až +5 sekúnd za deň. Príkladom takého chronometra je napríklad in-house strojček v hodinkách Ball Trainmaster Manufacture 80 Hours COSC NM3280D-S1CJ-BK. Ostatne u značky Ball je certifikácia COSC veľmi častou záležitosťou.
- Ešte musím dodať, že odchýlka mechanických hodiniek sa mení v závislosti od natiahnutia pera. Hodinky sú obvykle najpresnejšie pri plnom náťahu. Oneskorovanie / predchádzanie závisí aj od toho, či sú hodinky v pohybe, alebo či ležia. A ak ležia, tak navyše závisí od toho, v akej polohe 🙂 Áno, je to trošku alchýmia, ale na druhú stranu má práve takto svojhlavý mechanizmus niečo do seba, nemyslíte?
- Mechanické hodinky by sme tiež nemali voliť v prípade, že sa predpokladá ich drsnejšie použitie. Tieto strojčeky sú totiž náchylnejšie na nárazy a otrasy, pretože sa jedná o jemnú mechaniku. Zvlášť ohrozené časti strojčeka sú zotrvačka (ktorej kmitanie udáva „rytmus“ hodiniek) a rotor automatického náťahu.
Musím však opäť vyzdvihnúť značku Ball, ktorá je známa rôznymi patentmi ochrany proti nárazom pri svojich výhradne mechanických hodinkách. Vyššiu odolnosť vykazuje aj švajčiarska Certina a to vďaka svojmu konceptu DS (Double Security).
Úplne iný princíp, než strojčeky mechanické, majú strojčeky quartzové. Sú poháňané vo väčšine prípadov klasickou batériou (k výnimkám sa ešte dostaneme). Slovo "quartz" odkazuje na kremenný oscilátor, ktorý kmitá oveľa rýchlejšie, než zotrvačka v mechanických hodinkách, čo má za následok aj násobne väčšiu presnosť. Zatiaľ čo u mechaniky sme sa bavili o odchýlke v sekundách za deň, u quartzových strojčekov sa môžeme spoľahnúť na odchýlku rádovo v sekundách za mesiac.
Ďalšou výhodou quartzu je, že sa batériové hodinky pri odložení bez pohybu či naťahovania nezastavia. Pri opätovnom nasadení na ruku bežia s rovnakou presnosťou, ako v dobe používania. Klasické batériové hodinky sú tiež spravidla lacnejšie, než hodinky mechanické.
Quartz ale nemá iba výhody, ako by sa mohlo zdať – má aj niekoľko slabín.
- Napríklad rozhodne nemožno počítať s dlhovekosťou, akú ponúka mechanika. Najlacnejšie strojčeky majú životnosť cca 6-10 rokov a akonáhle sa na nich vyskytne nejaká vada, je spravidla nutná ich výmena. Ich oprava je totiž ekonomicky nevýhodná, vzhľadom na ich cenu. Preto sa podľa môjho názoru tento typ pohonu nehodí napríklad ako darček, ktorý má pretrvať na veky, alebo dokonca po generácie.
- Pre niekoho môže byť slabinou aj trhavý pohyb sekundovej ručičky, ktorá namiesto krásne plynulého pohybu skáče po jednej sekunde. Zvlášť švajčiarske strojčeky potom majú veľmi často tú vlastnosť, že sekundová ručička neskáče presne na indexy.
- Oproti tomu strojčeky japonské väčšinou skáču priamo na daný index. Sú však quartzové výnimky, kde má sekundová ručička pohyb plynulý – napríklad Bulova Precisionist Classic 96B257, kde sa dá vďaka vyššej frekvencii počítať s vysokou presnosťou (okolo 10 sekúnd za rok).
Existujú aj quartzové strojčeky, u ktorých odpadá veľká nevýhoda v podobe nutnosti výmeny batérie. Nič totiž "nepoteší" viac, než keď sa pri hodinkách, na ktoré sa potrebujete spoľahnúť, zrazu zastaví ich chod len preto, že je batéria vybitá.
Tu sú dokonalou poistkou strojčeky, napájané akumulátorom, ktorý je dobíjaný svetlom.
V tomto ohľade je najsilnejší japonský hodinársky gigant Citizen, ktorého solárny pohon Eco-Drive zaisťuje bezproblémový chod po dobu cca 10 – 15 rokov. Stretli sme sa už ale so zákazníkmi, ktorým hodinky Citizen Eco-Drive fungujú na prvý akumulátor aj po 20 rokoch. Akumulátor je možné po jeho doslúžení aj vymeniť a táto výmena vyjde v súčasnej dobe na cca 40 EUR. Čo je podľa mňa v horizonte okolo 15 rokov zanedbateľná investícia. Quartzové hodinky, ktoré sa nemusíte báť darovať aj k významnej príležitosti sú napríklad Citizen Worldtime Radio Controlled Super Titanium AT8234-85E.
Akonáhle vyberiete skutočne kvalitný quartzový strojček napájaný svetlom, je možné logicky počítať s vyššou životnosťou pokojne okolo 20 rokov a viac. V tej chvíli by som sa nebál použiť také hodinky ako krásny darček s trvalou hodnotou. A čo tak k tomu pridať riadenie rádiom, materiál puzdra a náramku Super Titanium, zafírové sklíčkoa vodeodolnosť 100m, ako u horúcej novinky Citizen Worldtime Radio Controlled Super Titanium AT8234-85E? To už rozhodne nie je len tak obyčajný lacný quartz, ktorý doslúži za pár rokov!
Rovnako vysokofrekvenčný quartz v modeli Bulova 96B251 Special Edition Lunar Pilot Chronograph Watch, teda v hodinkách s doslova kozmickou históriou. Taký darček by som si rozhodne nechal páčiť 😉
Sám ako fanúšik mechanických hodiniek dokážem oceniť skutočne zaujímavé quartzové strojčeky a vo svojej zbierke ich niekoľko mám. Napríklad GPS riadené Citizen Satellite Wave CC3075-80E, alebo už spomínané hodinky značky Bulova. A čo potom Bulova Accutron Spaceview 2ES6A005? Iste už chápete, že rozhodne nie je quartz ako quartz a túto technológiu nie je dobré zatracovať aj v prípade, že ste skôr priaznivci excelentnej jemnej mechaniky.
Či už usúdite, že je pre vás vhodnejší strojček mechanický, alebo quartzový, či už s manuálnym alebo automatickým náťahom, na batériu, alebo poháňaný svetlom, jedno je vždy najdôležitejšie. Hodinky vám musia predovšetkým prinášať radosť. A to sú schopné splniť hodinky rôznych vlastností, alebo v akejkoľvek cenovej hladine. A my vám s tým u nás v Helveti vždy radi pomôžeme👍🏻 Príďte sa poradiť do predajne, kde vám veľké množstvo modelov predvedieme naživo, alebo si o radu napíšte na info@helveti.cz.
Autorom článku je Jiří Bareš