100%
zákazníkov doporučuje

Čo je COSC?

Aký význam má skrakta COSC pri strojčeku?

COSC je skratka pre certifikačnú autoritu v meraní presnosti strojčekov. Je to nezávislý švajčiarsky inštitút pre testovanie chronometrov – Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres, alebo COSC. Bol založený roku 1973 a odvtedy testuje strojčeky a vydáva certifikáty preukazujúce úplnú presnosť hodiniek.

Na rozdiel od observatória, nezostavuje rebríček najpresnejších strojčekov, ale vydáva certifikát všetkým švajčiarskym strojčekom, ktoré prejdú pätnásťdňovými testami v piatich rôznych pozíciách, pri troch rozdielnych teplotách a splnia nasledujúcich 7 kritérií:

  • Priemerná denná odchýlka -4/+6 sekúnd
  • Priemerná zmena odchýlky 2 sekúnd
  • Najväčšia zmena odchýlky 5 sekúnd
  • Rozdiel medzi odchýlkami v horizontálnej a vertikálnej pozícii -6/+8 sekúnd
  • Najväčšia zmena odchýlky 10 sekúnd
  • Teplotná zmena -0,6/+0,6 sekúnd
  • Odchýlka obnovenia -5/+5 sekúnd

Pokiaľ strojček tieto kritériá splní, tak dostane certifikát COSC osvedčujúci priebeh testovania, ktorý môže výrobca k hodinkám pribaliť. Tradične najviac strojčekov s certifikátom COSC predáva firma, ktorá to všetko začala - Rolex. Na ďalších miestach nájdeme iné luxusné značky typu Omega, Breitling, IWC, Jaeger LeCoultre a iné.

Certifikát COSC ale nie je iba výsadou hodiniek, ktorých cenovka často štartuje na desaťnásobkoch priemernej mzdy v SR. Teraz si chronometer, ktorý splní náročné testy a dostane certifikát, môžeme kúpiť aj oveľa lacnejšie.

Príklady hodiniek s COSC:

Ball Trainmaster Manufacture 80 Hours COSC NM3280D-S1CJ-BK

Mido Multifort Chronometer 1 M038.431.11.041.00

Frederique Constant Highlife Gents Automatic COSC FC-303N4NH6B

Chronotechna SeaQuest DLC Blue

Fortis Aeromaster PC7 Limited Edition COSC 655-10-55-M0 hodinky v porovnaní Zobraziť

Nič sa nenašlo