100%
zákazníkov doporučuje

Vodeodolnosť hodiniek prehľadne

Každý od hodiniek totiž očakáva niečo iné a mnohokrát ani netuší, ako sa v spleti barov a atmosfér zorientovať. Na druhú stranu sa tým skúsenejším môže zdať úsmevné napríklad kancelárske potápanie, ktoré si užívajú suchozemskí majitelia potápačských hodiniek. Prečo? To zistíte v článku, kde preberieme vodeodolnosť hodiniek zo všetkých možných pohľadov.

Zastavíme sa pri 2 normách vodotesnosti, povieme si, kde ich využijete a tiež pri tom, že to bohužiaľ nejde spôsobom, ktorý by vás možno hneď napadol. Povieme si akým testovaním hodinky prechádzajú, ako sú proti vode chránené a čo by ste rozhodne s vodeodolnými hodinkami nemali robiť. A na záver vyvrátime mýtus o dynamickom tlaku, ktorý údajne môže prelomiť vodeodolnosť hodiniek pri plávaní a odporučíme vám, ktoré hodinky budú ako rybky vo vode.   

Rozkliknite časť, ktorá vás zaujíma

2 typy certifikácie vodeodolnosti

Existujú 2 typy označovania vodeodolnosti na hodinkách (u značiek, ktoré uznávajú systém Medzinárodnej Organizácie pre Štandardizáciu ISO), čo môže zamotať hlavu aj majiteľom, ktorí čítajú návody a o svoj hodinkový poklad sa zaujímajú. Obe označenia našťastie rozoznáte pohľadom na ciferník alebo spodné viečko.

Prvý typ sa týka obyčajných smrteľníkov, ktorí hodinky zoznamujú s vodou pri rekreácii, alebo rekreačných vodných športoch. Toto „obyčajné“ označenie sa vzťahuje iba na danú vodeodolnosť a ide o označenie “Water Resist” 30M, 50M, 100M alebo až 200M.

Naproti tomu certifikované potápačské hodinky sa riadia inými pravidlami a dané označenie zahŕňa aj mnoho ďalších testov, okrem toho na vodeodolnosť. Také hodinky budú mať označenie „Diver's“ pred hodnotou hĺbky, do akej sa s nimi môžete potopiť. Samotné označenie Diver's sa považuje za plnohodnotnú alternatívu označenia zodpovedajúceho ISO 6425.

Štandardný test vodeodolnosti hodiniek WR, alebo ISO 22810

Štandardné označenie vodeodolnosti (Water Resistant) vychádza z hĺbky, v akej prebehol jednodňový test hodiniek. Hodinky sú v nádrži, kde musia po celý deň odolávať danému tlaku vody. Hoci ide o simuláciu, je dostatočne dlhá na to, aby odhalila všetky netesnosti.

V čom je pre užívateľov drobný háčik je to, že takto testované sú iba vzorky hodiniek zo série a hodinky kompletne nové. Na túto bežnú certifikáciu sa ale môžete plne spoľahnúť za predpokladu, že viete, akým spôsobom môže vlhkosť do hodiniek vniknúť, čo si vysvetlíme za chvíľu. 

Certifikácia potápačských hodiniek, alebo ISO 6425

Ak sú hodinky označené napríklad DIVER'S 200M, sú certifikované podľa ISO 6425, ktorá určuje, že každé takto označené hodinky prešli testovaním. Označenie v atmosférach ľahko prevediete na metre vynásobením 10. Teda napr. 10 ATM = 100M. Potápačské hodinky majú obvykle vyššiu cenu, ale ani to nemusí byť pravidlom (pozri napríklad Citizen, Victorinox). V cene sa odráža hlavne testovanie každého kusu, ale aj to, že certifikácia zahŕňa oveľa viac testov, ktoré zaisťujú bezpečnosť potápača.

Ako sú potápačské hodinky proti prieniku vody chránené?

Výrobcovia používajú niekoľko typov tesnení a krúžkov na miestach, kde má voda šancu do hodiniek preniknúť. Či už sa to týka tých potápačských, alebo obyčajných, ide o tieto miesta:

Sklíčko / luneta

Namiesto dotyku sklíčka a lunety, čo rieši tesnenie sklíčka – ide o trvalé utesnenie, pri ktorom sa nepredpokladá servis. Pre užívateľov to znamená nutnosť tesnenia nechať vymeniť v prípade výmeny sklíčka. Investícia je to minimálna, jej dosah ale na nezaplatenie.

Ďalej môže voda preniknúť cez korunku a spodné viečko, ktoré sú tiež vybavené krúžkovým tesnením a platí tu rovnaká zásada pre výmenu pri servise, ako pri sklíčku. Navyše je dobré tesnenie vymeniť každé 2 - 3 roky (čítajte odporúčania výrobcu a zohľadnite aj to, či hodinky často beriete do vody).

 

 

Spodné viečko

Čo sa týka spodného viečka, tak krúžkové tesnenie pasuje do drážky (potápačské) alebo profilu (bežné). Pri potápačských hodinkách tesnenie po zatvorení spodného viečka úplne vyplní priestor drážky, a to aj pri zatvorení za použitia normálnej sily, pretože tesnenie je vždy objemovo o niečo väčšie, než drážka. Preto vo chvíli, keď sa dotkne spodné viečko puzdra, máte utesnené a žiadne ďalšie doťahovanie vodeodolnosť nezvýši.

Pri servise potápačských hodiniek platí odporúčanie na výmenu tesnenia so všetkými dôsledkami dvojnásobne. Zvlášť preto, že továrenské testovanie prebehlo na hodinkách nových, neopotrebovaných a neotvorených. Hodinky neboli vystavované korózii, slanej či teplej vode.

A ak si myslíte, že teplá voda sa týka len horúcej sprchy, tak chyba lávky - ide aj o vírivku alebo saunu, kam niektorí svoje hodinky naozaj berú. To ale rozhodne nemôžeme odporučiť, pretože teplo dosť efektívne pripravuje cestu vlhkosti. Takže aj keď sú súčasťou oboch certifikácií testy za určitých teplotných výkyvov, tak rozhodne nejde o simuláciu tejto odpočinkovej aktivity a verte, že vaše hodinky si vo vírivke naozaj neoddýchnu, práve naopak – môžu veľmi ľahko prísť k úhone. 

 

 

Korunka

Korunka prechádza veľkým otvorom cez puzdro, kadiaľ opäť môže k strojčeku prenikať vzduch, voda a vlhkosť. Korunka má preto na svojej báze ďalšie krúžkové tesnenie, ktoré dolieha k puzdru.

Zabudli ste pred ponorom korunku zaskrutkovať?

Pri potápačských hodinkách je deklarovaná vodotesnosť zaistená pri zaskrutkovanej korunke. Sem tam sa pri ponoroch stáva, že korunku zabudnete zaskrutkovať alebo zatlačiť. Potápači by rovnako, ako pri ponore, ani tentoraz nemali spanikáriť, pretože aj v takom prípade by mali byť hodinky teoreticky (!) chránené tesnením (ako sme si vysvetlili vyššie – tesnenie a jeho uloženie je pri potápoch presne dimenzované).

Kameň úrazu nastane vo chvíli, keď začnete korunkou vo vode skrutkovať, pretože pohybujúce sa tesnenie skrátka netesní. Lepšie je teda s korunkou vo vode neotáčať a opomenutie vytrpieť až do vynorenia. Toto ale berte výhradne ako radu pre prípad najvyššej núdze, kedy na korunku omylom zabudnete. Stále platí, že vyskrutkovaná korunka vo vode rozhodne nemá čo robiť.

Ako je to pri servise vodeodolných hodiniek?

Možno vás správne napadá, že pri akomkoľvek otvorení sú hodinky vydané napospas ako hodinárovi, tak teplote a vlhkosti, pri ktorej s hodinkami pracuje. Ak dôjde k rozobraniu hodiniek v autorizovanom servise, malo by to byť aj zárukou relatívne suchého prostredia. Pokiaľ ale dôjde k výmene batérie alebo k servisu v nekontrolovanom prostredí, môže neskôr dôjsť ku kondenzácii vlhkosti.

V rámci našej zemepisnej polohy to zas taký risk nie je, ale ide o jav, ktorý úzko súvisí aj s tým, ako a hlavne za akých podmienok s hodinkami zaobchádzate. Takže zvážte servis svojich hodiniek na dovolenke, kde nie je váš hodinár, zato je tam napríklad teplo a vlhko.

Čím sa líši tesnenie pri „obyčajných“ WR hodinkách?

Spodné viečko

Ak ide o hodinky s vodeodolnosťou do 200M v štandardnom prevedení (teda WR ako Water Resistant a nie DIVER'S 200M), má ich spodné viečko samozrejme aj tesnenie, ktoré sa nijako nelíši od toho potápačského. Rozdiel je ale v jeho uložení do jednoduchého profilu a nie do presne sústruženej drážky.

Korunka

Čo sa týka tesnenia korunky pri štandardnej vodotesnosti, nie je krúžkové tesnenie na tele korunky, ale je prichytené v puzdre (nečaká sa tak častá výmena). Aj tu ale platí rovnaká zásada ako pri potápačských hodinkách – s korunkou manipulujte iba v suchom prostredí a za normálneho atmosférického tlaku a teploty, aby sa do hodiniek nedostala vlhkosť. To je to jediné, čo stačí na udržanie vodotesnosti vašich hodiniek.

Variant spodného viečka prichyteného skrutkami

Stretnúť sa môžete aj so spodným viečkom priskrutkovaným. V takom prípade veľmi pevne a rovnomerne nasadá k puzdru vďaka 4 - 8 skrutkám. Tesnenie je úplne rovnaké, ako pri spodnom viečku bez skrutiek. Ale ani tento systém nie je bez rizika. Pozor sa musí dávať pri vrátení spodního viečka – jednotlivo prirábané skrutky môžu vyvinúť nerovnomerný tlak na tesnenie, kde v miestach kontaktu dochádza k jeho extrémnemu preťaženiu.

V prípade normálnej vodeodolnosti to až tak nevadí a hodinky by mali byť ok. Pokiaľ máte skrutkovacie spodné viečko u potápačských hodiniek – opäť je možné len odporučiť pravidelnú výmenu tesnenia približne po 2 rokoch v prípade, že sa s hodinkami potápate. Pokiaľ máte priehľadné spodné viečko na hodinkách s priskrutkovaným spodným viečkom, prichádza na rad ďalšie miesto, kde treba hodinky zabezpečiť pred vlhkosťou. Ale nebojte sa, skutočné potápačské hodinky priehľadné spodné viečka našťastie nemajú😉.

Za akých podmienok by sa nemalo s korunkou manipulovať?

Majitelia dioptrických okuliarov majú najskôr jasno, pretože dobre vedia, kedy sa im okuliare z ničoho nič zahmlia – pri prechode z chladného do teplého (a ešte horšie vlhkého) prostredia. Presne tak skutočne môže nastať problém s prenikaním vlhkosti aj do hodiniek. Vo chvíli, keď budete s korunkou manipulovať napríklad po prudkej letnej búrke, alebo na dovolenke, keď z klimatizovaného priestoru vyjdete do parného a teplého prostredia, máte zarobené na problém. Vlhkosť prenikne pri manipulácii s tesnením cez vyššie popísané miesta dovnútra a v minúte môže skondenzovať. Popisovaná situácia má vplyv na akékoľvek hodinky, nehľadiac na to, či ide o potápačskí hodinky, alebo tie s obyčajnou certifikáciou.

Že je kondenzácia všadeprítomná vám potvrdí jednoduchý pokus, kedy na sklíčko (uzavretých) hodiniek približne na minútu položíte ľad, aby sa sklíčko výrazne ochladilo. Vzduch vo vnútri hodiniek, aj keď je relatívne suchý, sa tiež ochladí a tým pádom sa objaví na sklíčku zahmlenia, pretože sa vyzráža aj táto nepatrná vlhkosť. Po opätovnom vyrovnaní teploty by sa mala zrazená vlhkosť opäť rozptýliť. Pokusom nemusíte trápiť svoje hodinky,  takto sa zahmlia aj nové Seiko potápačské hodinky, ktoré boli zostavené za kontrolovaných podmienok.

Čo z toho vyplýva?

Hodinky sa vám môžu zahmliť a môže ísť o normálny jav. Stačí počkať, až sa hodinky ohrejú o zápästie. V takom prípade rozhodne nejde o poškodenie a všetka vodotesnosť je plne zachovaná. Že nejde o nadbytočnú a nechcenú vlhkosť, poznáte podľa toho, že sa typicky objavuje uprostred sklíčka. To je totiž miesto najvzdialenejšie kovovým povrchom, ktoré dobre vedú teplo, a na ktorých dochádza k vyrovnaniu podmienok najľahšie. Že ide o normálny jav poznáte aj podľa toho, že sa v mieste zahmlenia neobjavia kvapôčky.

Ako to s vodeodolnosťou bolo predtým

Pred príchodom tejto certifikácie to bola skrátka doba neistoty. Ako asi tušíte, prístup „risk je zisk“ sa veľmi neoplatil, pretože v čase pred vydaním revidovanej verzie ISO 22810 v roku 2010 (medzinárodná norma ISO 22810 Horology–Water Resistant Watches) výrobcovia vydávali odporúčania typu: „s hodinkami sa môžete sprchovať, ale plávanie neodporúčame“. No hľadajte si v takom odporúčaní situácie z reálneho života. Slabšie povahy si vodeodolné hodinky zrejme dali dole aj pri umývaní rúk…

Pretože je ale v súčasnosti táto norma využívaná pre prevažnú väčšinu hodiniek, zhrnieme si jej podobu. Podrobnejšie a overené informácie k certifikáciám Water Resistant Mark nájdete napríklad na Wikipédii.

Stupne vodeodolnosti hodiniek

  1. Certifikácia Water Resistant Mark začína na 3ATM (30M), čo je základná vodeodolnosť. Teda ako sa to vezme, pretože táto úroveň nepripúšťa ani sprchovanie alebo plávanie, skrátka ide o začiatok stupnice. Využíva sa na oblekovky alebo spoločenské hodinky. Tie potom vydržia len dážď, tj stekajúcu vodu. Znovu preto pripomíname, že sa oplatí čítať návod.
  2. 5ATM (50M) – také hodinky už zaváňajú každodenným používaním, pretože sú vhodné na každodenné použitie, sprchovanie a kúpanie, niektorí výrobcovia uvádzajú aj plávanie v plytkej vode, teda aj šnorchlovanie (nie potápanie) a sú vhodné aj na prácu, pri ktorej zaobchádzate s vodou, na rybárčenie alebo na šport. Sú odolné proti striekajúcej vode alebo dažďu.
  3. 10ATM (100M) – tu si už môžete dovoliť akékoľvek vodné športy, šnorcholovanie a plachtenie na rekreačnej úrovni. Hodinky nesmú pod 100 metrov a stále bezvýhradne platí, že nie sú určené na potápanie.
  4. 20ATM (200M), ale BEZ značky DIVER'S (teda ISO 22810) - také hodinky sú určené pre akékoľvek aktivity spojené s vodou na profesionálnej úrovni, rovnako tak sa s nimi môžete potápať bez prístrojov.
  5. DIVER'S 100M / 200M alebo 300M – týka sa normy ISO 6425 pre prístrojové potápanie v hĺbkach, ktoré nie sú vhodné na saturačné potápanie. Najpredávanejšie potápačské hodinky nájdete v galérii:
  6. Špeciálne označená kategória normy ISO 6425 je DIVER'S xxxM FOR MIXED-GAS DIVING, ktorá zahŕňa hodinky určené na potápanie so zmiešaným plynom.

V ponuke Helveti nájdete aj hodinky s vyššou vodeodolnosťou, ktoré vznikli napríklad na počesť prvých ponorov v Severnom mori. Sú to napríklad Edox Skydiver Neptunian nebo CO-1, Tissot Seastar 2000 Professional, Traser P67 Diver Automatic alebo SuperSub s obyčajnou WR, zato so skvelou cenovkou, alebo neobyčajné chronometre s WR 1000M Ball Engineer Hydrocarbon.

Čím hodinky pri testovaní vodeodolnosti prechádzajú?

Skúška vodeodolnosti podľa uvedených noriem prebieha v simulovaných podmienkach, čo prináša niektoré pre aj proti.

ISO 22810

  1. Prvý háčik spočíva v tom, že sú testované nové hodinky – tj neotvorené, bez poškodenia z každodenného nosenia, bez mikrokorózie a degradácie tesnenia.
  2. Testy prebiehajú v stálom, alebo kontrolovanom prostredí. Na Wikipédii na stránke venovanej značke vodeodolnosti nájdete podrobný popis obsahu skúšok oboch dvoch ISO noriem. Okrem iného zahŕňa test tesnenia korunky, testy teplotnej záťaže vo vode, test pretlakovania alebo kondenzačný test.
  3. Ide o testovanie iba niekoľkých vzoriek zo série. Avšak certifikované sú aj výrobné prevádzky, takže sa aj tak môžete na dané ISO spoľahnúť. Hodinky majú tým pádom obvykle aj nižšiu cenovku.
  4. Ide výhradne o testovanie vodeodolnosti, nie použiteľnosti na potápanie – práve o to ide pri druhej norme. Najpredávanejšie potápačské hodinky na Helveti.sk.

ISO 6425 – DIVER’S WATCH

  1. Označenie je osvedčením o tom, že konkrétne hodinky prešli skúškou a sú určené na potápanie.
  2. A ako sme už naznačili, je oveľa komplexnejšia, s čím obvykle rastie aj cena hodiniek.
  3. Väčšina potápačských hodiniek má v dnešnej dobe 200M vodeodolnosť.
  4. Hodinky na potápanie so zmiešaným plynom (označenie FOR MIXED-GAS DIVING) majú certifikáciu na 300M. K týmto kusom výrobcovia dodávajú informácie o fungovaní lunety a o uchytení remienka, čo je neoddeliteľnou súčasťou bezpečného ponoru.

Potápačské hodinky to nemajú pri teste vôbec jednoduché

Podmienky testovania potápačských hodiniek sú oveľa náročnejšie:

  • Test pod vodou prebieha 30 cm pod hladinou po dobu 50 hodín. Táto doba preverí aj miniatúrne presakovanie alebo nesúdržnosť.
  • Test predchádza aj nasleduje kondenzačný test, ktorý odhaľuje prienik vody.
  • Testovanie vodeodolnosti v danej hĺbke prebieha vždy v hodnotách o 5ATM vyšších, takže hodinky s DIVER'S 200M boli testované v podmienkach zodpovedajúcich 250M.
  • Tlaková skúška prebieha 2 hodiny a následná dekompresia je zámerne veľmi rýchla, pretože potom sú hodinky ponechané ešte hodinu vo vode. A to je chvíľa, kedy má voda najlepšiu príležitosť sa cez rovnajúce sa materiály dostať.
  • Nasleduje test termálneho šoku. Prebieha za podmienok, kedy kov merateľne expanduje, čo  dáva vode opäť skvelú príležitosť na prienik do hodiniek.
  • Nasleduje aj skúška odolnosti v magnetickom poli, nárazuvzdornosti a odolnosti proti slanej vode. Z toho dôvodu sú potápačské hodinky z nerezovej ocele 316L, alebo z titánu.
  • Testuje sa odolnosť remienka a jeho uchytenie pri 20kg zaťažení. Sťažejky potápačských hodiniek sú mohutnejšie, aby odolali napr. zachyteniu hodiniek o koral, skalu atp., kedy hodinky nesmiete stratiť.

Povinná jednosmerne otočná luneta

Potápačské hodinky musia mať zariadenie na meranie času, čo je najčastejšie práve luneta, ktorá musí navyše spĺňať určité vlastnosti týkajúce sa indexov. Luneta je jednosmerná z toho dôvodu, aby pri ponore omylom nedošlo k predĺženiu meraného času. Čo sa týka osvetlenia a luminiscencie, tak musíte byť v tme schopní rozoznať koľko je hodín a nastaviť lunetu.

Zbúranie mýtu o plávaní a dynamickom tlaku

Čo sa môžete dozvedieť na internete:

Pri plávaní, kedy pohyb ruky vo vode vytvára dynamický tlak pôsobiaci na hodinky, vytvára podmienky, ktoré prekračujú limity danej certifikácie vodeodolnosti.

Inými slovami má ísť o vysvetlenie toho, že do hodiniek určených na plávanie vnikne voda vplyvom zvýšeného tlaku, ktorý vznikne pri rozrážaní vody rukou. Budeme musieť použiť trochu matematiky, ale výsledok vám za odmenu ukáže, že tlak spôsobený plávaním vodeodolnosť vašich hodiniek ani v najmenšom neprelomí, a to ani pri použití podvodného skútra, ktorý dosahuje rýchlosť okolo 4 km/h a dostanete sa s ním 20 m pod hladinu.

Nebudeme vás príliš napínať výpočtami, na tie sa môžete pozrieť na obrázku. Ak si vezmeme na pomoc Bernoulliho rovnicu, ktorá sa využíva na opis mechaniky tekutín, a vypočítame statický tlak vody, ktorý pôsobí na hodinky v 100 m, dostaneme výsledok 980 000 Pa.

Ak použijeme rovnicu na výpočet dynamického tlaku a zahrnieme do nej rýchlosť plavca 3 m/sec (10,8 km za hodinu), tak aj pokiaľ by išlo o taký nadľudský výkon, tak by pohyb ruky k statickému tlaku, na ktorý sú hodinky pripravené, pridal iba 450 Pa navyše, čo zodpovedá tlaku, ktorý vyvinú 4,4 cm vody.

Čo to pre vodeodolnosť hodiniek pri plávaní znamená si iste domyslíte sami. Aj keď budete veľmi zdatný plavec a budete sa oháňať rukami ako šialený, pre vaše hodinky vodeodolné do 100 m to nebude žiadna záťaž navyše.

Ak sa pozrieme na to z druhej strany, povedzme, že plávate v hĺbke 25 m pod vodou a máte hodinky vodeodolné len do 50 m. Potom by ste museli plávať rýchlosťou 80 km/h, aby ste ich vodeodolnosť v polovičnej hĺbke presiahli. Z toho vyplýva, že dynamický tlak má pri plávaní na vodeodolnosť hodiniek úplne zanedbateľný vplyv (a že nemáte vystrkovať ruku s hodinkami z ponorky😉).

Lenže prečo sa všade dozvedáte, že WR 100M hodinky stačia len na 10 metrov hĺbky?

  • Predovšetkým nejde o hodinky potápačské a ruku na srdce - do koľkých metrov sa potopíte na nádych? Navyše – ak ste po niekoľkodňovom čítaní článku došli až sem, tak si možno spomeniete na časť o tom, že všetky testy prebiehajú na úplne nových hodinkách – kde je všetko neotvorené, zostavené v certifikovanom prostredí, bez kontaktu so slanou vodou, neopotrebované, bez korózie , bez ďalších predchádzajúcich úhon…
  • A tiež to, že pri zmenách teplôt a v priebehu času materiály výrazne pracujú v prospech vlhkosti.
  • Od roku 2010 akékoľvek hodinky označené ako vodeodolné musia bez ohľadu na značku spĺňať normu ISO 22810:2010 (ktorej presné znenie je dostupné za poplatok). Z dostupných informácií je ale zrejmé, že hodinky s WR 50M a 100M nie sú určené na potápanie.
  • Inými slovami hodinky v zastúpení splnili test prislúchajúci k danej hĺbke. Nič viac, nič menej. Teda ani predajca vám nemôže odporučiť nič iné, hoci výrobca urobil všetko pre to, aby sa hodinkám v danej hĺbke nič nestalo. Skrátka neručí za stav hodiniek od chvíle, keď sa usadí na vašom zápästí.

Na záver zopakujeme, čo vodeodolnosti vašich hodiniek prospeje

  • Na plávanie a všemožné vodné športy využívajte hodinky s ISO 100M, alebo DIVER'S 100M a viac.
  • Nechajte vykonať test vodeodolnosti pri každom otvorení puzdra potápačských hodiniek.
  • Po každom otvorení hodiniek nechajte vymeniť tesnenie.
  • Uistite sa, že máte pre danú aktivitu správny remienok.
  • Vyhnite sa náhlym zmenám teploty, a to najmä pri manipulácii s korunkou, čo platí aj na súši.
  • Nemanipulujte s korunkou alebo tlačidlami pod vodou.
  • Uistite sa, že ste korunku po použití zaskrutkovali.
  • Hodinky po pobyte v slanej vode opláchnite sladkou vodou.
  • Nezanedbávajte servis u spoľahlivého hodinára.

 

Dúfame, že sa teraz už nebudete báť svoje hodinky vziať na dovolenku k moru a na základe tu uvedených informácií si naplno užijete oboje. Pokiaľ vás zaujíma čokoľvek ďalšie, alebo máte vlastnú skúsenosť s hodinkami vo vode, nechajte nám odkaz v komentároch. Budeme sa tešiť a vode zdar, hodinkám zvlášť!

Zdroje:



0 hodinky v porovnaní Zobraziť

Nič sa nenašlo