100%
zákazníkov doporučuje

Ako skrátiť kovový náramok u hodiniek

 Skrátenie ťahu v domácich podmienkach je možné zvládnuť s dostupnými nástrojmi.

 

Kovový náramok, označovaný v hodinárskych kruhoch tiež ako ťah, je veľmi populárny spôsob, ako udržať hodinky na ruke. Ja sám tento spôsob jednoznačne preferujem, aj keď v žiadnom prípade nezavrhujem ďalšie možnosti. Ťahy ale vyžadujú prvotné nastavenie dĺžky, aby správne sedeli. Často sa potom stáva, že dĺžku náramku predsa len potrebujete zmeniť. Zvyšok ťahu máte doma a uvidíte, že ani vhodné nástroje nie je ťažké zaobstarať. Takže skrátenie, alebo predĺženie ťahu svojpomocne môžete pokojne skúsiť sami. Teraz už sa vám bude hodiť len pár rád, ako na to.

Prečo si vybrať kovový náramok?

Na mojej ruke sa postupne striedajú všetky možné typy remienkov, ťahov aj hodiniek (samostatný návod na nájdenie správnej veľkosti púzdra hodiniek si môžete prečítať v staršom článku). Dnes si vezmem na mušku kovové náramky, ktoré mám najradšej, hlavne pretože ide o veľmi praktickú vec – toto riešenie má najdlhšiu životnosť a ľahko sa udržuje. Dajú sa napríklad jednoducho umyť vodou – a hneď vyzerajú skoro ako nové. Okrem toho veľa hodiniek aj vzhľadovo náramne pristane.

Je tu snáď iba jedna jediná komplikácia, okolo ktorej sa dnešný článok točí. Kovový náramok (väčšinou) len tak nenasadíte a nezapnete tak, aby vám hodinky dokonale sedeli. Pri kovových náramkoch je nutná relatívne zložitejšia korekcia. Väčšinou ide o odobratie, alebo pridanie článkov náramku, prípadne o posunutie spony.

U nás v Helveti upravujeme dĺžku kovového náramku zadarmo, a to dokonca aj na diaľku pri objednávke hodiniek cez e-shop. Stačí v objednávke vyplniť obvod vášho zápästia a my náramok pred odoslaním upravíme na mieru a zvyšné články zašleme pre prípad ďalšej zmeny.

Niekedy si ale každý, kto rád nosí hodinky na ťahu, chce náramok upraviť sám. No a pokiaľ s tým nemáte skúsenosti a hodilo by sa vám pár rád a tipov, potom je tu práve pre vás tento článok.

Čoho sa držať za všetkých okolností

  • Základné pravidlo je odoberať články symetricky z oboch strán náramku. Vždy odporúčam začať článkom zospodu hodiniek (tj na tej strane, na ktorej je na číselníku pozícia šiestej hodiny). Pokiaľ sa odoberá nepárny počet dielikov, tak spona väčšinou sedí lepšie, pokiaľ je ich viac odobraných práve zospodu.
  • Smer vytláčania závlačky alebo spojovacieho dielu, ktorý je nevyhnutné dodržať, je obvykle na vnútornej strane ťahu vyznačený šípkami (ukážku nájdete na nasledujúcej fotke).
  • Materiály: kovových ťahov je mnoho druhov a použité môžu byť rôzne kovy. Najčastejšia je oceľ, nasleduje jej titán, ale na videnie sú tiež napríklad náramky z bronzu. Dielkový ťah môže byť dokonca aj keramický. U mäkších, či krehkých materiálov teda dávajte pozor na väčšie riziko poškriabania alebo iného poškodenia a zoberte si na pomoc jemnú handričku, alebo na náramku pracujte na okraji stola s puzdrom mimo pracovnej plochy.
  • Dôležitý je tiež spôsob, akým sú dieliky spojené. Tento návod nie je poňatý ako profesionálna inštruktáž, ale je skôr návodom pre povedzme „domácich majstrov“, a preto si v ňom vystačíme s jednoduchými nástrojmi, ktoré ponúkame na našom eshope (viď zoznam nižšie), prípadne s tým, čo máte obvykle v domácnosti po ruky. S týmito nástrojmi je možné vo väčšine prípadov aj v domácich podmienkach upraviť dĺžku náramku a zaistiť si tak maximálne pohodlie pri nosení hodiniek.
  • Špecializované nástroje:
  • Skracovač ťahov, modrý (ekvivalentom je Skracovač ťahov, čierny)
  • Vysťažejkovač Helveti.sk (prípadne kratší Vysťažejkovač, strieborný).

Ak ste vybavení, môžeme sa pozrieť na prácu s najčastejšími druhmi spojenia článkov.

1. Najčastejšie spojenie ťahu – klasická závlačka

Články náramku sú najčastejšie spojené závlačkou (osičkou), ktorú je nutné pri úprave dĺžky náramku vytlačiť, alebo vyraziť. Práve na to je v domácich podmienkach najľahšie použiť skracovač ťahov.

Väčšinou je zospodu náramku označený šípkou smer, v ktorom je nutné závlačku vytlačiť. Pokiaľ smer označený nie je, vytláčajte závlačku proti strane, kde je závlačka opticky rozdelená (podobne, ako napríklad hlava skrutky).

Ťah je dobré počas vytláčania závlačky zo zhora pridržiavať, pretože máva tendenciu vychyľovať sa smerom nahor. To by mohlo spôsobiť skrivenie nástroja, alebo poškriabanie náramku (alebo oboje).

Najväčší problém, ktorý sa môže vyskytnúť, je to, že po vysunutí na maximálny rozsah nástroja na skrátenie závlačka ďalej drží pevne vo vnútri článku. V takom prípade si môžete pomôcť napríklad slabou ihlou, ktorú skúsite závlačku vytlačiť ďalej, alebo ju môžete skúsiť naopak vytiahnuť – väčšinou stačí rukou.

V prípade, že na vytiahnutie osičky musíte použiť hrubšiu silu, napríklad s pomocou klieští, dajte veľký pozor na riziko ohnutia alebo skrivenia osičky. V takom prípade ju už nebude možné znovu použiť (a celú akciu doriešiť u hodinára, ktorý vám ju vymení). Je teda nutné postupovať s maximálnou opatrnosťou. Väčšinou však stačí závlačku vytlačiť a potom jednoducho vytiahnuť.

Po odobratí článku je nutné zasunúť závlačku zase späť. Pomôcť si je možné napríklad drievkom (relatívne mäkkým materiálom, ktorý ťah nepoškriabe), alebo v poslednej fáze zasunutia opäť skracovačom ťahov. Tým je možné závlačku zatlačiť po okraj článku, alebo malinký kúsok za neho (je nutné pozorne nasmerovať aj skracovač proti závlačke, aby nedošlo k poškriabaniu náramku).

2. Ďalší typ spojenia ťahu: osička s valčekom

Z pohľadu opatrnosti pri práci je postup rovnaký, ako v prvom prípade.

Tieto osičky možno väčšinou vytlačiť ľahko, často je však nutné osičku ešte vysunúť ďalej, napríklad dlhým špendlíkom, alebo vytiahnuť kliešťami.

Najväčšou úlohou v prípade tohto druhu uchytenia s valčekom je nestratiť pri demontáži valček. Bez neho nebude osička v dieliku držať.

 

Valčekov je niekoľko druhov, tie najzákladnejšie sú buď z kraja článku, alebo uprostred článku. Za zmienku stojí aj ešte špeciálne riešenie, použité napríklad pri niektorých potápkach Seiko. Z pohľadu rozpojenia dielikov ide ale len o to, v akej časti na vás valček čaká.

Zatlačenie späť prebieha podobne, ako v predchádzajúcom prípade. Opäť je možné osičku zatlačiť, alebo si pomôcť drievkom / malým kladivkom / skracovačom (veľmi opatrne).

Na finálnej fáze zatlačenia je opäť najefektívnejší skracovač ťahov. Pokiaľ budete osičku zatláčať o pracovnú plochu, dajte pozor, aby puzdro hodiniek viselo voľne a ťah tým pádom bol v rovine s pracovnou plochou. Inak by mohlo dôjsť k ohnutiu osičky.

3. Plechový ťah s veľkou závlačkou v tvare písmena L

Sponu rozpojíte vyvlečením osičky.

 

Tento typ spojenia môže byť v domácich podmienkach trochu oriešok. Na tento druh spojenia článkov je dobré vlastniť špeciálne kliešte, ktoré však bežný smrteľník doma na nič iné nevyužije.

Aj tak sa ale môžete pokúsiť vystrčiť závlačku napríklad menším skrutkovačom (opäť v smere šípky na spodnej strane ťahu). Pokiaľ sa vám podarí závlačku povystrčiť, je napoly vyhrané, pretože potom už ju možno väčšinou vytiahnuť v lepšom prípade rúk, v horšom prípade napríklad kombinačkami.

Zatlačenie sa potom dá skúsiť napríklad o stôl, prípadne je možné využiť malé kladivko (najlepšie opäť cez handričku, aby nedošlo k poškriabaniu ťahu). Je nutné dbať na to, aby sa ťah pri zatlačovaní či zaklepávaní neskrútil.

4. Skrutkované dieliky ťahu

Niektoré náramky majú dieliky zoskrutkované, čo je väčšinou na skrátenie veľmi jednoduché. Je však nutné mať malý skrutkovač a niekedy aj dva. Niekedy je totiž potrebné držať hlavicu skrutky aj z druhej strany, než z ktorej skrutkujete.

Možno sa stretnúť aj so situáciou, kedy je veľmi ťažké trafiť oba vyskrutkované diely späť do seba (napríklad pri niektorých modeloch značky Fortis). Skrutkované dieliky sú ale väčšinou na úpravu dĺžky jedny z najľahších.

5. Posuvná spona na pletenom ťahu

Spravidla veľmi jednoduché riešenie (najčastejšie u pletených mesh náramkov), kedy stačí vycvaknúť sponu – vždy smerom od hodiniek, posunúť sponu a zase ju zacvaknúť. Výhodou tohto spôsobu nastavenia je možnosť nastaviť dĺžku ťahu skutočne detailne. Problémom môže byť niekedy opätovné zacvaknutie spony. V takom prípade je dobré na ňu položiť napríklad handričku a zatlačiť naplocho proti stolu.

Môžu sa objaviť ešte ďalšie nástrahy?

Niekedy je vám aj najväčšia zručnosť k ničomu, pretože ťah sa nepodvolí, prípadne skrátenie zaberie veľa času, a pri jemných súčiastkach stratíte aj trochu nervov. To najmä pokiaľ sa jedná o nejaké atypické riešenie. Napríklad Junghans Meister Mega 058/4803.44 má pomerne špecifický spôsob riešenia spojenia článkov.

Môže sa teda stať, že bez špeciálneho náradia, alebo pri konkrétnych kusoch si doma jednoducho neporadíte. Na rovinu – stáva sa to občas aj nám v Helveti, kde nejaké to vybavenie aj skúsenosti máme. Potom nezostáva, než vyhľadať profi hodinára, ktorý disponuje ešte väčšími skúsenosťami a ešte lepším vybavením.

Nech sa dielo podarí!

Tak vidíte, nie je to také ťažké.

Pokiaľ sa do skrátenia náramku svojpomocne pustíte, vždy je nutné počítať s možným poškriabaním, alebo poškodením hodiniek, ťahu alebo náradia, zvlášť pokiaľ so skracovaním nemáte žiadne skúsenosti. Pevne dúfam, že vám tento návod pomôže podobným patáliám predísť. Samozrejme platí, že záleží aj na vašej „manuálnej zručnosti“ – pre niekoho je to hneď na prvýkrát hračka, zatiaľ čo pre iného bude domáce skrátenie ťahu oriešok.

 

Autorom článku je Jiří Bareš

 

Kam ďalej?



0 hodinky v porovnaní Zobraziť

Nič sa nenašlo